رپورتاژ

تقوی نژاد : طرح های جدید نظام مالیاتی ؛ راه فرار را می بندد

سید کامل تقوی نژاد با بیان اینکه ایجاد درک مشترک میان سازمان امور مالیاتی و مودیان ،زمینه ارتقای توان مالیاتی و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی را مهیا می سازد، گقت : این درک مشترک به معنای در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور در زمان وصول مالیات و نیز همراهی و همدلی مودیان با نظام مالیاتی برای تامین هزینه های کشور است .
وی اظهار داشت : مودی مداری و عدالت محوری در وصول مالیات مهم ترین رویکرد نظام مالیاتی است.
تقوی نژاد افرود: مالیات نقش مهمی در تامین هزینه های مریوط به امنیت ، بهداشت ودرمان ، آموزش و دیگر هزینه های اجتماعی دارد بطوری که مالیات برارزش افزوده اخذ شده در هر استان برای همان شهر استقاده می شود.هم اکنون ۳ در صد از مالیات برارزش افزوده مطابق قانون به شهرداری و دهیاری های محل و یک درصد آن به سلامت استان ها اختصاص می یابد .
وی در ادامه مبنای کار سازمان امورمالیاتی را اعتمادسازی دانست و گفت: یکی از جهت گیری اساسی سازمان ،تعامل و تفاهم با مودیان است و برهمین اساس امسال برای نخستین بار با اصناف برای مالیات عملکرد سال ۹۴ بدون هیچگونه افزایشی به توافق رسیدیم و این نماد وتبلور اعتماد سازی است .
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور نصب و راه اندازی صندوق مکانیزه فروش را مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت : اجرای این قانون باعث شفافیت در اقتصاد کشور و در نتیجه تحقق عدالت مالیاتی شده و همچنین کاهش فرار مالیاتی و قاچاق در کشور را در پی خواهد داشت .
وی افزود : در صورتی که مودی اعلام نماید که صندوق مذکور را نصب کرده به منزله ی نصب تلقی شده و مورد تایید سازمان است .
تقوی تژاد در ادامه سخنانش احترام به مودی و برخورد شایسته با آنان را یکی دیگر از سیاست های اصلی سازمان برشمرد و گفت : مودی محوری از اولویت های اصلی سازمان مالیاتی است و بایستی همواره مورد توجه مدیران و کارکنان نظام مالیاتی باشد.
وی با اشاره به اینکه مودیان در صورتی که اصل بدهی خود را تسویه نمایند جرایم قابل بخشش آنها بخشیده می شود از آنان خواست نسبت به انجام تکالیف خویش جدی بوده و با ارسال صورت معاملات خود اقدام نمایند تا زمینه اخذ مالیات از دیگر افرادی که به نوعی فرار مالیاتی دارند فراهم شود .
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه تصریح کرد : هیات های حل اختلاف مالیاتی باید محلی مطمئن برای گفت و گو و تعامل مابین سازمان و مودی برای حل مشکلات مردم باشد و نیاز است نشست این هیات با حضور تمام اعضا تشکیل شود.
وی حمایت از تولید و صادرات را از دیگر محور ها و برنامه های سازمان مالیاتی خواند و گفت : مطابق قانون مالیات های مستقیم مشوق ها و حمایت های خوبی از تولید و صادرات پیش بینی شده که مهمترین آنها کاهش نرخ مالیات ها ، هدفمند سازی معافیت ها و ارایه مشوق ها ی متعدد به فعالان اقتصادی است .
تقوی نژاد ، اجرای عدالت مالیاتی را مهم ترین سیاست نظام مالیاتی برشمرد و گفت : سازمان امور مالیاتی به هیچ عنوان بنا ندارد تا با بی عدالتی و فشار به مودیان مالیاتی ، مالیات دریافت کند بلکه وصول مالیات حقه باید با شناسایی مودیان جدید و گسترش تور مالیاتی انجام گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *