رپورتاژ

چگونه از یخچال فریزر به درستی نگه داری کنی؟؟

برای نگه داری از مواد غذایی و سالم نگه داشتن آن ها در مدت زمان طولانی باید آن ها را در یخچال فریزر قرار دهیم. یخچال فریزر ها هم مانند دیگر لوازم خانگی دارای عمر مفید هستند که با درست نگه داشتن آن ها شما می توانید مدت زمان طولانی تری از این دستگاه استفاده کنید. امروزه با تغییرات آب و هوایی و گرم تر شدن هوا دیگر امکان اینکه مواد غذایی را بیرون از یخچال نگه داری کنیم وجود ندارد. تمامی مواد غذایی برای آن که دور از فاسد شدن و یا کپک زدن قرار بگیرند باید درون یخچال فریزر بگذاریم. به همین جهت درست نگه داشتن از یخچال فریزر و چگونگی استفاده بهینه از این دستگاه لازم و ضروری است. در این مقاله سعی شده تا به شما نکات مهم در رابطه با نگه داری و درست استفاده کردن از یخچال فریزر را یاد آور شویم. برای دانستن نکات ضروری و ایمنی ادامه مطلب را در زیر مشاهده کنید.

قسمت های یخچال فریزر که همیشه باید تمیز باشد

کویل ها : در پشت یخچال ها کویل هایی وجود دارند که وظیفه آن ها سرد نگه داشتن کمپرسور ها است. همیشه باید این قسمت را تمیز و دور از گرد و غبار نگه داریم زیرا هرچه این قسمت تمیز تر باشد کمپرسور بهتر کار خود را انجام می دهد.

قسمت شبکه ایی پشت یخچال : در تمامی یخچال ها باید قسمت شبکه ایی و همینطور قسمت کمپرسور یخچال ها را تمیز نگه داریم تا بتوانند کار خود را به درستی انجام دهند. عمر مفید تمامی یخچال ها ۲۰ سال است که با تمیز نگه داشتن این قسمت ها می توانید در طول این سال کارکرد مناسبی را از این دستگاه دریافت کنید.

شستشوی یخچال با محلول سرکه + الکل : هر از چندگاهی بهتر است که یخچال خود را برای چند ساعت خاموش کنید و بهش استراحت دهید حتی اگر یخچال شما برفک نمیزند باز هم این کار را انجام دهید. مواد درون یخچال را خالی کنید و برای چند ساعت خاموش نگه دارید در طی  مدت خاموشی درب یخچال را باز بگذارید تا میکروب زدایی بشود, همینطور با محلول سرکه و الکل هر کدام به یک اندازه مخلوط کنید و با یک دستمال نرم درون و بیرون یخچال فریزر خود را تمیز کنید.

  • اما باید بدانید که اگر یخچال فریزر شما از نوعی است که برفک میزند قبل از اینکه برفک ها بیشتر شوند باید شروع به تمیز کردن یخچال فریزر خود کنید.

مواد غذایی را چگونه در یخچال قرار دهیم؟

پوشاندن مواد غذایی : زمانی که می خواهید غذای خود را در یخچال قرار دهید حتما باید روی غذا را با یک درب پوش و یا سلفون بپوشانید. این کار موجب می شود تا رطوبت غذا حفظ بشود و همینطور یخچال بو بد نگیرد. اما اگر روی غذا را نپوشانید باعث می شود رطوبت وارد یخچال شده و برای از بین رفتن این رطوبت و خنک نگه داشتن یخچال کمپرسور مجبور است کار بیشتری انجام دهد که این کار کرد مازاد باعث مصرف برق بیشتری می گردد. در یخچال ال جی این کارکرد مازاد نسبت به سایر برندها بسیار کمتر می باشد .

عدم قرار دادن ظروف یا مواد غذایی داغ درون یخچال : اگر مواد غذایی داغ یا ظروف داغ را درون یخچال قرار دهید برای سرد کردن آن ها کار بیشتری از موتور کشیده می شود که این کار به موتور آسیب می رساند.

عدم استفاده از کنسرو درون یخچال : مواد غذایی کنسرو شده با یسته بندی قوطی را درون یخچال قرار ندهید و از قوطی در بیاورید, درون ظرف در دار قرار دهید و در طبقه بالایی یخچال نگه داری کنید. سعی کنید مواد غذایی کنسرو شده را درون کابینت نگهداری کنید .

هرنوع مواد غذایی را در جایی خاص قرار دهید : حتما به یاد داشته باشید که مواد غذایی پخته شده با درب پوش باید در قسمت بالایی یخچال قرار بگیرد . و مواد غذایی خام و میوه ها هم در قسمت پایین یخچال بگذارید. البته توجه کنید که میوه ها و سبزیجات نشسته را درون نایلون قرار دهید.

نکات مهم در استفاده از یخچال ها

درب یخچال را باز نگه ندارید : باز و بسته کردن مکرر درب یخچال یا باز گذاشتن درب یخچال باعث می شود که دمای درون اتاقک گرم شده و برای خنک کردن مجدد ان نیاز به کار کردن بیشتر موتور دارد که این امر باعث می شود که برق بیشتری مصرف شود , در نتیجه تاثیر منفی در عمر دستگاه دارد.

تنظیم درجه دمای یخچال : باید برحسب دمای محیط و فصلی که در آن هستیم درجه دمای یخچال فریزر خود را تنظیم نماییم. برای یخچال بهترین دما برای رشد حداقلی باکتری ها ۵ درجه سانتی گراد است. در فریزر بهترین دما منفی ۱۸ درجه سانتی گراد یا کمتر مناسب است.

سالم بودن نوار های دور درب : نوار های مغناطیسی دور درب یخچال باید بررسی بشود که دچار پارگی نشده باشند. باید دقت کنید که درب یخچال خوب بسته می شود. در یخچال فریز ال جی در صورت عدم بسته شدن درب یخچال , بوق هشدار بخش خواهد شد .

یخچال را خیلی پر یا خیلی خالی نگه ندارید : زمانی که یخچال خیلی خالی باشد نمی توانید دمای محیط را تنظیم کنید. سعی کنید حداقل با بطری های آب فضای درون یخچال را پر کنید تا هوا بین مواد غذایی گردش پیدا کند. همینطور اگر بیش از اندازه فضای یخچال پر باشد آن گاه تنظیم دما با مشکل رو برو می شود . زیرا گردش هوا بین مواد غذایی به خوبی صورت نمی گیرد.

خاموش کردن یخ ساز : زمانی که مهمانی می دهید سعی کنید از این آپشن یخچال خود استفاده کنید زیرا مدام روشن گذاشتن این آپشن فعالیت موتور را افزایش می دهد در نتیجه برق بیشتری مصرف می شود.

قبل از خریدن یخچال به نکات زیر توجه فرمایید :

اندازه یخچال : اندازه یخچال فریزر را با توجه به جمعیت خانواده خود انتخاب کنید. یخچال فریزر های بزرگ برای خانواده هایی با جمعیت یک یا دو نفر, فقط باعث می شود که شما هزینه برق زیادی را بپردازید.

انتخاب مکان مناسب برای یخچال : یک مکان مناسب و خنک برای یخچال خود انتخاب کنید جایی که دور از حرارت و نور قرار بگیرد و حدالامکان در مکان خنک تر آشپزخانه جای داشته باشد. دانستن این نکته در خرید یک یخچال با اندازه و حجم مکان مورد نظر شما همخوانی دارد.

در انتخاب یخچال فریزر دقت کافی را داشته باشید و سعی کنید از نمایندگی های مجاز دارای گارانتی خریداری کنید. شرکت ال جی امروزه خلاقیت خود را در طراحی یخچال فریزر های ال جی نشان داده است و همچنین قیمت یخچال ال جی نسبت سایر برندها بسایر مناسبتر می باشد . که با ضمانت نامه گلدیران به بازار عرضه کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *