رپورتاژ

مانیتورینگ شبکه چیست؟

نظارت بر شبکه یک اصطلاح IT است که اغلب استفاده می شود. نظارت بر شبکه به عمل نظارت بر عملکرد شبکه کامپیوتری با استفاده از ابزارهای نرم افزار مدیریت تخصصی اشاره دارد. سیستم های نظارت بر شبکه برای اطمینان از دسترسی و عملکرد کلی کامپیوتر (میزبان) و خدمات شبکه استفاده می شود.این ابزار های نرم افزاری اجازه می دهد که مدیران، دسترسی، روترها، اجزای کند یا ناقص، فایروال، کلید های هسته، سیستم های مشتری و عملکرد سرور را در بین سایر داده های شبکه نظارت کنند. سیستم های نظارت شبکه به طور معمول در شبکه های IT و شرکت های کوچک تا بزرگ کاربرد دارند.

ویژگی های کلیدی در نظارت شبکه و مانیتورینگ بر شبکه

یک سیستم نظارت بر شبکه قادر به شناسایی و گزارش خرابی دستگاه ها یا اتصالات است. به طور معمول CPU استفاده از میزبان ها، استفاده از پهنای باند شبکه از لینک ها و سایر جنبه های عملیات را اندازه گیری می کند. این نرم افزار ها اغلب پیامهایی ارسال می کنند که گاهی اوقات به آن ها پیام های مراقبتی می گویند که بر روی شبکه به هر میزبان برای تأیید پاسخ به درخواست ها می پردازد. وقتی قطعی پیش می آید و یا پاسخ غیر قابل قبولی دریافت میکند و یا پاسخ کند یا عملکرد غیرمنتظره،آن ها را شناسایی میکند، این سیستم پیام های هشدار را به هدف های تعیین شده مانند یک سرور مدیریت، یک آدرس ایمیل یا شماره تلفن ارسال میکند تا به اطلاع مدیران سیستم برساند.

برخی سیستم های مانیتورینگ شبکه عبارت است از:

مانیتورینگ مجازی سازی ESXi، مانیتورینگ سرور، مانیتورینگ سرورها، مانیتورینگ سخت افزاری، مانیتورینگ نرم افزاری، مانیتورینگ سرویس ها، مانیتورینگ پراسس ها، مانیتورینگ پروسس ها، مانیتورینگ لاگ سرور، مانیتورینگ پهنای باند، مانیتورینگ دیتابیس، مانیتورینگ پایگاه داده، مانیتورینگ وب سایت، مانیتورینگ سرعت عملکرد سرور،مانیتورینگ برنامه های کاربردی، مانیتورینگ امنیت سرور، مانیتورینگ امنیت شبکه و ….

 

ابزارهای نظارت بر شبکه

برنامه پینگ یک نمونه از یک برنامه پایه نظارت بر شبکه است. پینگ یک ابزار نرم افزاری در اکثر رایانه هایی است که پیغام های پروتکل اینترنت (IP) را بین دو میزبان ارسال می کنند. هر کس در شبکه می تواند تست های پایه پینگ را برای بررسی اتصال بین دو کامپیوتر کار کند و همچنین برای اندازه گیری عملکرد اتصال فعلی از آن استفاده کند.این خود یک مانیتورینگ شبکه است.

در حالی که پینگ در بعضی موارد مفید است، برخی از شبکه ها نیاز به سیستم های نظارت دقیق تر را در قالب برنامه های نرم افزاری دارند که برای استفاده های حرفه ای از شبکه های کامپیوتری بزرگ طراحی شده اند. نمونه هایی از این بسته های نرم افزاری عبارتند از HP BTO و LANDesk.

یک نوع خاص از سیستم نظارت بر شبکه برای نظارت بر دسترسی سرورهای وب طراحی شده است. برای شرکت های بزرگ که از یک سرور وب سرور استفاده می کنند که در سراسر جهان توزیع شده اند، این سیستم ها به سرعت تشخیص مشکلات در هر مکان کمک می کند. خدمات مانیتورینگ وب سایت موجود در اینترنت عبارتند از Monitis.

پروتکل مدیریت ساده شبکه

پروتکل ساده مدیریت شبکه یا همان SNMP یک پروتکل مدیریت محبوب است که شامل نرم افزار نظارت بر شبکه است. پروتکل SNMP جهت نظارت و مدیریت شبکه به طور گسترده استفاده می شود. که شامل موارد زیر است:

دستگاه های موجود در شبکه که تحت نظارت هستند

نرم افزار سیستم عامل در دستگاه های تحت نظارت

یک سیستم مدیریت شبکه (NMS) که مجموعه ابزارهایی بر روی سرور است که هر دستگاه را در یک شبکه نظارت می کند و اطلاعات مربوط به آن دستگاه ها را به یک مدیر فناوری اطلاعات انتقال می دهد.

مدیران می توانند مانیتور SNMP و جنبه های شبکه های خود را با استفاده از:

جمع آوری اطلاعات در مورد چگونگی پهنای باند در شبکه استفاده می شود

رهگیری فعالیت دستگاه های شبکه برای درخواست وضعیت در فواصل مشخص شده است

اعلان مدیر توسط پیام متنی از قطع دستگاه

جمع آوری گزارش های خطا، که می تواند برای عیب یابی مورد استفاده قرار گیرد

ارسال یک هشدار زمانی که سرور به سطح مشخصی از فضای دیسک کم اختصاص پیدا کند

SNMP v3 نسخه فعلی است. ادر حال حاضر باید از این ورژن استفاده شود زیرا شامل ویژگی های امنیتی است که در نسخه های ۱ و ۲ گم شده اند.

کوشا شبکه کماکان با قدرت در امر مانیتورینگ جامع و تخصصی و کامل شبکه تجربه و پیشینه درخشانی دارد و میتواند این خدمات را با بهترین کیفیت و کمیت به تمامی شرکت ها و سازمان ها در سریعترین زمان ممکن ارائه دهد. با خیال راحت استراحت کن، کوشا شبکه در کنار کسب و کار شماست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *